7 ieteikumi, kā saglabāt attiecības ar draugiem, kad pāri 25
Laikam jau vispirms jāsaprot, ka negribas pazaudēt. Un tad pa laikam jāpārvar slinkums, lai izietu no mājas un viņus satiktu. Un vēl vajag darīt dumjas lietas kopā.
Andrejs | Kas jādara, lai nepazaudētu draugus?
1. Esi klāt, kad tevi sauc
Galvenā draudzības saglabāšanas atslēga ir ierasties. Ar cienastu vai bez, laikā vai trīs stundas vēlāk (ja tā ir grupas pasēdēšana) – draudzības iztur, ja jūs viens otram veltāt laiku, fiziski atrodoties vienā telpā.
Dienās, kad šķiet, ka nekam nepietiks laika, ir slikts garastāvoklis un nav naudas cienastam, ir jāsaka sev, ka neierašanās nav iespējama. Taviem draugiem nevajag cienastu un visu tavu laiku – viņiem vajag tevi. Šobrīd.
Ja vien grupas pasākuma specifiska nepieprasa, lai visi ierodas laikus (piemēram, ja skatāties filmu, kura visiem jāredz no sākuma līdz beigām), neļauj kavēšanai sevi atturēt no ierašanās.
2. Neļauj sevi nobiedēt ilgai prombūtnei
Ir pilnīgi skaidrs, ka pauzes starp tikšanās reizēm izstiepjas arvien garākas, un ar to ir jābūt mierā. Just aizvainojumu pret savu vai draugu dzīvēm, jo tās nedod vietu tik biežam kontaktam, kāds mums bija, kad studējām un katru nedēļu bezatbildīgi dzērām bāros, ir vienkārši neproduktīvi.
Šāds aizvainojums bieži vien noved pie muļķīgām idejām, ka “īsti” draugi biežāk atrastu viens otram laiku vai vainas izjūtas, ka “viss jau ir nokavēts” un tie cilvēki tevi vairs negrib redzēt.
Ar katru atgriešanos uzņem draugus atpakaļ bez pārmetumiem, prasībām un gaidām. Tādai drāmai mūsu dzīvēs vairs vienkārši nav laika.
3. Maziem žestiem ir liela nozīme
Sūtīt visādas dumjas bildes un memes, stāstīt ikdienas notikumus. Uzņemt kopīgus foto, ko pieglabāt arhīvā un atcerēties. Iemācīties saskrieties arī uz 30 minūtēm.
Ofēlija | Kas jādara, lai nepazaudētu draugus?
Man bieži publiskās vietās gribas sveicināt cilvēkus, kam sekoju Instagram. Dienu no dienas redzot fotogrāfijas un video no viņu dzīvēm, lasot viņu tekstus un klausoties viņu padomus, man ir sajūta, ka esam tuvi.
Ja šo sajūtu var radīt ar pilnīgi svešiem cilvēkiem, tas pavisam noteikti ir iespējams arī ar mūsu sen nesatiktajiem draugiem. Pamēģini ne tikai informēt draugus par to, kas notiek tavā ikdienā, bet arī piezīmē viņiem svarīgas dienas un notikumus – nosūti atbalstošu ziņu, apjautājies, kā gāja prezentācijā vai intervijā, pamēģini piezvanīt arī tad, ja neesat iepriekš to sarunājuši.
Daudzi mazi žesti kopā rada lielu piederības un mīlestības sajūtu – kad esat kopā, apskauj draugus bez iemesla, izmaksā saldējumu, kafiju vai pusdienas. Nomazgā traukus viņu mājās vai palīdzi izžaut drēbes.
Dažreiz liekas, ka to visu nav vērts darīt, jo tas tāpat neizpirks visu “sagrēkoto” laiku, kas nokavēts – tikšanās, kas atceltas, un dzīvi, kas palaista garām. Bet tā nav taisnība.
4. Svini savas un citu dzimšanas un vārda dienas
Man šķiet, ka šajā vecumā ir viegli pazust mācībās, darbos, attiecībās. Tāpēc ir svarīgi laiku pa laikam satikties uz svarīgākajiem brīžiem – dzimšanas dienām, izlaidumiem, pēdējo vai pirmo darba dienu svinēšanu. Vispār jāsvin svētki. Un ja nemāk svinēt, tad tas ir jāiemācās.
Marta | Kas jādara, lai nepazaudētu draugus?
Dzimšanas un vārda dienas ir lieliska, mūsdienu latviešu kultūrā iebūvēta iespēja divreiz gadā savākt kopā baru ar saviem mīļākajiem cilvēkiem un darīt lietas, kas tev patīk. Draugu grupā ar desmit cilvēkiem tās ir divdesmit tikšanās reizes gadā!
Ja svētku sakarā raizes sagādā dāvanas, tad arī tam varu piedāvāt pārbaudītu risinājumu. Astoņpadsmit lieliskas, oriģinālas dāvanas gadā sagādāt ir visai sarežģīti, un šo apgrūtinājumu negribas ne uzgrūst citiem, ne uzņemties pašam. Tāpēc es iesaku sastādīt vēlamo dāvanu sarakstus.
Labs dāvanu saraksts atrisina divas galvenās dāvanu problēmas:
- viesu trauksmi, nespējot izdomāt, ko lai tev uzdāvina;
- nevajadzīgu, bet labi domātu štruntu saņemšanu divreiz gadā.
Labā dāvanu sarakstā būs gan lielas un dārgas lietas, ko draugi var uzdāvināt tev kopīgi (šogad Dacei uzdāvinājām televizoru), gan idejas dāvanām, kas neko nemaksā, ja uztraucies par draugu finansiālu apgrūtināšanu.
Nebaidies tiešā tekstā teikt saviem tuvajiem, ko no viņiem sagaidi!
5. Atrodi iemeslus savākties kopā - citi notikumi
Jebkurš iemesls satikties ir labs iemesls. Papildus dzimšanas un vārda dienām, mēs esam satikušies arī par godu šiem notikumiem:
Atrast iemeslu satikties ir viegli. Vienīgais, kas nepieciešams, ir kāds, kurš ir apņēmies pasākumu noorganizēt. Kamēr noorganizēt kopīgu ceļojumu vai laivu braucienu prasa visai daudz piepūles un ne visiem tas ir iekšā, vēlēšanu ballīte neprasa gandrīz neko – tikai tikšanās vietu un groziņu no katra.
Ja savā grupā esi apņēmies būt pasākumu organizētājs, pāris ieteikumi, lai tu nesajuktu prātā:
- Nedari visu viens (pat tad, ja tev gribas un patīk) – deleģē konkrētus uzdevumus konkrētiem cilvēkiem, un visi būs laimīgāki.
- Sadali izmaksas – nav nekādas vajadzības par visu maksāt vienam. Sadalot uz draugu grupu, izmaksas parasti ir tik nelielas, ka nevienam nebūs problēmu tās veikt.
- Nebaidies pieņemt lēmumus visu vārdā – mēģinot izdabāt visiem, dažreiz nav iespējams vienoties pat par pasākuma datumu, kur nu vēl mazākām detaļām. Noskaidro visu vajadzības un pieņem lēmumus atbildīgi, bet galu galā izlem kaut ko vienu un pie tā arī paliec.
- Pasākuma beigās palūdz draugiem palīdzēt visu uzkopt – desmit pāri roku ar šo pienākumu tiks galā daudz ātrāk, nekā tu viens pats, un darbu uz vienu cilvēku būs tik maz, ka pat sliņķi piemirsīs čīkstēt.
- Pārstāj organizēt, ja tev tas vairs nesagādā prieku. Dažām tradīcijām jāļauj nomirt.
6. Prasi un sniedz palīdzību - iesaisti draugus savā dzīvē
Ir skaidrs, ka laika ballēties paliek arvien mazāk, bet dzīvoklis būs jāremontē tāpat. Padarot draugus par loģisku, neatraujamu savas dzīves sastāvdaļu ne tikai priekos, bet arī darbos un bēdās, pastāv daudz mazāka iespēja, ka viņus pazaudēsi kaut kur pa ceļam.
Kā? Nu, piemēram, izveidojot interneta veikalu par godu jūsu draudzībai un iesaistot draugus visās aktivitātēs – no dizainu veidošanas līdz pat bloga rakstīšanai.
Kopīgi rediģējiet viens otra rakstus, pārskatiet CV un motivācijas vēstules, rīkojiet talkas un pieskatiet viens otra mājdzīvniekus! Protams, visam jābūt balansā un jāatceras darīt abus – gan prasīt palīdzību, gan palīdzēt.
Ne mēs visi mākam atpazīt, kad citiem vai pat mums pašiem nepieciešama palīdzība, un to iemācīties var prasīt krietnu laiku. Es cenšos dzīvot pēc noteikuma – vienmēr atsaukties, ja kāds prasa, bet pārāk nepārdzīvot, ja pašai nav ienācis prātā piedāvāt palīdzību. Ir jāiemācās deleģēt un būt tiešiem!
7. Nebaidies no pārmaiņām un pielāgojies apstākļiem
Gana drīz aktuāli kļūs izaicinājumi, kas bieži vien nāk kopā ar “pieaugušo dzīvi” – draugu jaunās ģimenes. Kopīgo pasākumu sarakstā būs jāieliek kāzas, kristības, bērnu dzimšanas dienas, ratu pastaigas, pirmie septembri. Mums ir jāsarod un jāatrod veids, kā komunicēt ar draugu otrajām pusītēm, un viņiem – ar mums. Mēs tur vēl neesam, bet ticu, ka pieturoties pie šiem septiņiem padomiem, tiksim cauri arī tam.
Protams, ka viss vienmēr nav bijis un arī šobrīd nav ideāli. Visiem cilvēkiem mūsu draugu grupā nav vienādi spēcīgas attiecības – daži nekad nesatiktos divatā. Cilvēki ir pievienojušies mūsu grupai un tad nemanāmi aizslīdējuši prom. Es pati esmu brīžiem pārtraukusi aicināt uz saviem pasākumiem vienu vai otru cilvēku, un tad atkal atsākusi. Esam piedzīvojuši vairākas šķiršanās grupas iekšienē. Vairākas veiksmīgas un mazāk veiksmīgas kopdzīves. Pirms dažiem gadiem pārstājām uzturēt grupas čatu, jo tas bija pārāk intensīvs – bijām kļuvuši neveselīgi līdzatkarīgi.
Tas viss nav vienkārši. Bet, ieciklējoties idejā par “ideālo draudzību”, tas kļūst neiespējami – rodas pārāk daudz pašpārmetumu un aizvainojumu. Tāpēc galvenais, ko varu ieteikt, ir mīlēt savus draugus, aicināt viņus satikties, bet ļaut un ļauties visam, kas nāk un iet.
Noderētu raksts, ko darīt, kad pāri 30 un visi draugi pa ceļam ir pazaudēti. :'(
Auč! …nāc uz Mēnestiņa akadēmiju? Šovakar tiekamies. Forši cilvēki, jauni draugi! https://mums.lv/menestina-akademija/