MUMS

Mēnestiņa grāmatu klubs

Kā iekārtot labi organizētu māju? #Šteiniceļmāju

Visi taču grib, lai mājās nevalda bardaks. Mani jau daudzus gadus aizrauj mājas organizēšanas saturs un speciālisti, bet esmu vēl ļoti tālu no noturīgas kārtības savās mājās. Vasarā satikos ar mājas organizēšanas konsultanti Elīnu Kramu, lai parunātu par to, kā iekārtot labi organizētu māju no nulles!

Pa kastītei šur, pa kastītei tur, bet lielākoties es, kā daudzi no mums, vienkārši cenšos sadzīvot ar tiem apstākļiem, kādi man ir. Plaukti par dziļu, dzīvokļa izkārtojums neērts, vietas par maz, lietu par daudz, nepietiek laika, mājinieki nesadarbojas un vēl, un vēl.

Zinātāji saka – ja kārtība nebija mazā dzīvoklītī, tad nebūs arī lielā mājā. Un tā ir tiesa – liela daļa no nosauktajiem izaicinājumiem man pārcelsies līdzi arī uz jauno māju un būs jārisina arī tur.

Bet ko es varētu ieviest jau pašā sākumā, lai iedotu zemo startu patiesi labi organizētai mājai, kurā kārtība turas ilgāk un atgriežas vieglāk? Te septiņas atziņas no manas un Elīnas sarunas!

1. Atbrīvošos no visa liekā, PIRMS es pārvākšos

Tā bija pirmā lieta, ko Elīna man sirsnīgi ieteica – nevilkt uz jauno māju līdzi visus savus liekos krāmus. Pārvākšanās ir lieliska iespēja izšķirot visu savu iedzīvi, un tā ir jāizmanto, lai gan tas aizņems daudz vairāk laika nekā tikai lietu sapakošana kastēs.

Protams, ir kārdinoši domāt par mūsu mājas plašajiem bēniņiem, kuros mēs varētu nolikt visu un jebko, kas nav aktuāls. Tomēr vairāk vietas krāmu glabāšanai diemžēl neatrisinās vietas trūkumu, ja nebūs kritiskas pieejas to pārvaldīšanai – arī lielās telpas drīz vien aizpildīsies.

2. Visas horizontrās virsmas un atvērtie plaukti būs dekoratīvi

Viss, kas nav noslēpts aiz durtiņām, aizkariem vai atvilktnēs, ir daļa no interjera! Vadu mudžekļi, krāsu jūkļi, pārtikas un citu preču oriģinālie iepakojumi un citi raibumi, nieciņi un krāmi – atvērtajos plauktos tas viss būs daļa no mūsu mājas sajūtas.

Tāpēc manā plānā ir ļoti maz un tukši atvērtie plaukti. To, kas tajos būs, plānoju apzināti un dekoratīvi izkārtot. Piemēram, jau pāris gadus kārtoju savas grāmatas pēc krāsiņām, kas kopā izskatās lieliski!

Ja nepieciešams uz horizontālās virsmas tomēr glabāt vairākas mazas lietas, Elīna iesaka tās likt uz paplātes – tas atvieglos to pārvietošanu, virsmu kopšanu, un arī vizuāli “savilks kopā” skatu, radot daudz kārtīgāku iespaidu.

Dažādām pārtikas precēm, tīrīšanas līdzekļiem un tamlīdzīgiem priekšmetiem, ja tie stāv redzamā vietā, var noņemt etiķetes vai pārbērt skaistākā traukā.

3. Nē – augstiem, dziļiem plauktiem, jā – atvilktnēm un kastēm

Mums plānoti divi iebūvējamie skapji un šobrīd pie meistara top iebūvētā virtuve. Plaukti, lai gan brīžiem noderīgi, man šķiet kā neērtākais mantu glabāšanas veids.

Īpaši augsti un dziļi plaukti rada kārdinājumu mantas kraut augstās kaudzēs un likt divās rindās – bet tāda lietu glabāšana ir neērta un tur ātri vien radīsies nekārtība.

Tāpēc visur zem manas krūšu līnijas es gribu iekārtot atvilktnes un izvelkamus grozus. Augstāk plānoti plaukti, kuros es tāpat lietas gribu glabāt vertikāli, nevis kaudzēs, un pēc iespējas vairāk visu grupēt kastēs.

4. Gribu pakarināt (gandrīz) VISAS drēbes

Kad prasīju Elīnai, kas ir tā viena lieta, ko viņa mainītu savā dzīvesvietā, ja varētu sākt no nulles, tad viņai tā bija karināmā vieta. Un es viņai pilnībā piekrītu. Es gribu pakaramos visur un visām drēbēm. Karināt var ne tikai ārdrēbes un kleitas, bet arī visa veida kreklus (arī t-kreklus), blūzes, topiņus un pat svārkus un bikses (jā, arī treniņbikses).

Uzkarinātas drēbes būs daudz pārskatāmākas – izvēlēties apģērbu būs vieglāk, un vienādi pakaramie (esmu jau iegādājusies 200 vienādus pakaramos) radīs ļoti kārtīgu sajūtu. Es ceru ieviest tādu sistēmu arī savām meitām.

Vienīgais, kam man noderēs kumodes ar atvilktnēm, būs apakšveļai, zeķēm un džemperiem.

5. Pēc iespējas mazāk priekšmeti pieskarsies grīdai

Arī grīda ir horizontāla virsma, kuru ir vērts paturēt pēc iespējas brīvāku, ja vēlies radīt vieglu un kārtīgu sajūtu savā mājā. Esmu iemīlējusies idejā par piekarināmajiem skapīšiem un plauktiem, dīvāniem uz kājiņām…

Arī slotu, spaini, gludināmo dēli vai citus palīgrīkus Elīna iesaka nevis atstutēt, bet pakarināt, tādējādi atvieglojot tīrīšanu un radot kārtības sajūtu. Jo vairāk vietās iedota piekļuve, piemēram, putekļsūcējam robotam, jo labāk!

6. Piemeklēšu vienāda stila kastes visai mājai

Šis man nebija ienācis prātā, jo kastīšu pirkšana vispār nav mana stiprā puse. Bet ir normāli, ka dzīves laikā kastīšu satura apjoms mainās – mantu paliek vairāk vai tieši otrādi mazāk, un tad ir jāizvēlas cita izmēra kaste. Ja visas kastes tavā mājā būs vienādā stilā, tad atrast jaunu kasti būs vienkārši, jo varēsi paņemt to no citas telpas vai krājumiem.

Man dažreiz gribas ietiepīgi palikt pie tās kastes, ko izvēlējos pēdējā kārtošanas reizē, un tad es tai krauju pa virsu mantas un ātri vien rodas nekārtība. Elīna saka, ka tad jāizvēlas otrs variants – jāatbrīvojas no mantām. Tās arī ir tās divas opcijas, kas ir pieejamas. Lielāka kaste vai mazāk mantu. Man patika, cik vienkārši tas izklausās.

7. Iekārtošu visu, ņemot vērā ērto viduslīniju

Īpaši iekārtojot virtuvi, bet arī, piemēram, drēbju skapī, jāatceras visbiežāk lietojamās lietas salikt ērtākajās vietās – no savas viduslīnijas uz augšu vai uz leju. Tā, lai visu varētu paņemt neliecoties vai nestiepjoties.

Šīs atziņas es paturēšu prātā, pērkot katru jauno mēbeli, plānojot iebūvējamos skapjus un izpakojot katru kasti. Vairāk par katru no atziņām lasi ieraksta slaidos!

Padalies, varbūt tev ir vēl kāds ieteikums, nožēla vai lieta, ko gribētu iekārtot savā mājā, ja varētu sākt no nulles?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Scroll to top